Werklist

Vodiči za zapošljavanje

Inspektorat za rad 2025: nalazi o stranim radnicima u Srbiji

Inspektorat za rad je 2025. u 247 nadzora zatekao 2.131 stranca na radu: 249 bez jedinstvene dozvole, 305 na radu na crno i 135 zahteva za prekršaj.

Inspektorat za rad je 2025. u 247 nadzora zatekao 2.131 stranog državljanina na radu. Za 249 poslodavac nije pribavio jedinstvenu dozvolu za privremeni boravak i rad, a 305 je radilo na crno. Najčešći propusti su dokumentacioni: dozvola, ugovor, prijava na osiguranje i kopija ugovora na mestu rada.

Tipičan slučaj: gradilište bez dozvola

Izveštaj o radu Inspektorata za rad za 2025. godinu opisuje nadzor od 28. avgusta 2025. u Vrnjačkoj Banji. Inspektori su na gradilištu zatekli šest stranih radnika bez jedinstvene dozvole. Usledile su tri mere: nalog poslodavcu da podnese zahtev za dozvolu, zabrana rada na radnom mestu i zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka.

Zabrana rada zaustavlja radove na tom mestu, pa poslodavac gubi radne dane dok postupak za dozvolu traje. Izveštaj beleži i praksu koja se ponavlja: stranci zatečeni na radu na crno često su posle nadzora vraćeni u zemlju porekla i zamenjeni drugim strancima.

Ko je zatečen i kod koga radi

Od 2.131 zatečenog stranca, najbrojniji su bili državljani Kine (968), Turske (461), Uzbekistana (149), Indije (135) i Egipta (113). Državljana Nepala bilo je 27. Kod 249 stranaca bez jedinstvene dozvole raspodela je drugačija: 140 državljana Turske, 34 Kirgistana, 16 Uzbekistana i 13 Kine.

Struktura angažovanja deli nalaze na dva približno jednaka dela. Ukupno 1.099 stranaca (52 odsto) bili su zaposleni stranog poslodavca upućeni u privredna društva registrovana u Srbiji, a 1.032 (48 odsto) radili su kod srpskih poslodavaca. Poslodavci nisu pribavili dozvolu za rad za 12 odsto zatečenih stranaca, a za 14 odsto nisu zaključili ugovor niti izvršili prijavu na osiguranje.

Pokazatelj iz izveštaja za 2025.Broj
Nadzori koji su obuhvatili angažovanje stranaca247
Stranci zatečeni na radu2.131
Rad na crno (bez ugovora, bez prijave ili oba)305
Bez jedinstvene dozvole249
Upućeni od stranog poslodavca1.099
Kod srpskih poslodavaca1.032
Zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka, ukupno135

Mere po oblasti nadzora

Ukupno 135 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka odnosi se na tri oblasti: zapošljavanje stranaca, radne odnose i bezbednost i zdravlje na radu. Samo po Zakonu o zapošljavanju stranaca inspektori su doneli 9 rešenja sa 14 mera, izdali 31 nalog po 31 zapisniku i podneli 52 zahteva za prekršaj. Upravi za strance Ministarstva unutrašnjih poslova upućeno je 14 obaveštenja o radnicima za koje poslodavac nije pribavio dozvolu.

U oblasti bezbednosti i zdravlja na radu doneto je 35 rešenja sa 83 mere, izrečeno 26 zabrana rada na radnom mestu, podneto 32 zahteva za prekršaj i dve krivične prijave. Obaveze poslodavca u toj oblasti opisane su u tekstu o bezbednosti i zdravlju na radu stranih radnika.

U radnim odnosima nepravilnosti su se odnosile na ugovor ili kopiju ugovora koja se ne drži na mestu rada, obračun i isplatu zarade i raspored radnog vremena u toku nedelje. Za prvu nepravilnost izveštaj navodi član 276. stav 1. tačka 1. Zakona o radu.

Dokumenti koje inspektor traži na mestu rada

Iz nalaza proizlazi spisak koji poslodavac može proveriti pre nadzora:

  1. Jedinstvena dozvola za privremeni boravak i rad za svakog stranca na radilištu.
  2. Ugovor o radu ili njegova kopija na mestu rada (član 276. stav 1. tačka 1. Zakona o radu).
  3. Dokaz o prijavi na obavezno socijalno osiguranje.
  4. Obračun i dokaz o isplati zarade.
  5. Raspored radnog vremena u toku nedelje.
  6. Za upućenog radnika: dokaz da ga strani poslodavac zapošljava najmanje godinu dana uz prijavu na socijalno osiguranje, i ugovor o poslovno tehničkoj saradnji između srpskog i stranog poslodavca.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja objavilo je izveštaj u maju 2026. na stranici izveštaja Inspektorata za rad, uz izveštaje za period od 2016. do 2024. Pregled postupka nadzora nad strancima nalazi se u tekstu o inspekciji rada i stranim radnicima. Otvorene pozicije za radnike sa dozvolom objavljene su na oglasnoj tabli.

Pratite nas na društvenim mrežama i saznajte više o prekograničnom zapošljavanju

PodeliteXLinkedInEmail

Nastavite sa čitanjem

Sve objave →